YDS, YÖKDİL ve YKS-DİL için Kelime Yöntemleri

YDS (Yabancı Dil Sınavı), YÖKDİL (Yükseköğretim Kurumları Dil Sınavı) ve LYS-DİL (Lisans Yerleştirme Dil Sınavı) farklı amaçlarla gerçekleştirilen, ancak içerik ve kapsam açısından fazlasıyla benzer olan ve bir çok ortak özellik taşıyan üç dil sınavı. Bu üç dil sınavı da gramer, kelime ve okuduğunu anlama (paragraf, çeviri, anlama en yakın cümle, akışı bozan cümle, boşluğa en uygun cümle vb.) bölümlerinden oluşuyor. Kelime bilgisi ise hem direkt olarak kelime soruları ile test edilmesi, hem de gramer ve okuduğunu anlama sorularını çözmedeki önemi ile bu sınavlarda en belirleyici faktörlerden biri olarak ortaya çıkıyor. Peki bu üç sınavda da bu denli önemli olan kelime bilgisini geliştirme noktasında neler yapılabilir? Bu yazımızda YDS, YÖKDİL ve LYS-DİL sınavlarına hazırlanırken kelime öğrenmek için neler yapılmalı, nasıl bir yol izlenmeli, ne gibi yöntemler kullanılabilir gibi sorulara cevaplar sağlamaya çalışacağız.


Okuma yapmak yeni kelimeler öğrenmenin ilk adımı diyebiliriz. Okurken karşılaştığımız kelimelerin anlamlarını ilk olarak cümlenin genel anlamından çıkarmaya çalışarak, sonra ise bir sözlük aracılığıyla anlama bakarak bir çok yeni kelime öğrenmek mümkün. Ayrıca kelimenin bir kontekst içerisinde olması kelime öğreniminin daha etkili ve kalıcı olmasını sağlamakta. Öğrendiğimiz kelimelerle okuma sürecinde tekrar tekrar karşılaşmak da hem kelimenin temel anlamını öğrenmemizi hem de olası diğer anlamlarına ve kullanımlara hakim olmamızı sağlamaktadır.

Hazırlık sürecinde okuma yapmak için kullanılabilecek kaynaklar: 

YDS, YÖKDİL ve LYS-DİL sınavları için özel olarak tasarlanmış okuma kitapları hazırlık sürecinde kelime gelişimi açısından en faydalı olacak kaynaklardır. Bu kitaplar genellikle 1-2 sayfalık metinlerden ve bunları takip eden kelime ve okuduğunu anlama sorularından oluşmaktadır. Bu kitapların avantajı, kelime seçimlerinde mümkün olduğunca sınavlarda fazlasıyla karşılaşılan kelimelerin kullanılmasıdır. Ayrıca parçalarda daha önce öğrenilen kelimelerin de özellikle tekrar etmesi, bu kelimelerin öğrenimi noktasında fayda sağlamaktadır.

Genel ingilizce hikaye kitapları da sınava özel olarak hazırlanmış okuma kaynakları kadar olmasa da sınavlara hazırlıkta kullanılabilecek kaynaklardır. Bu hikaye kitaplarının avantajı kelime seçiminin İngilizce'de en sık kullanılan kelimeler kullanılarak yapılması, dezavantajı ise sınavda sıklıkla karşılaşılan kelimeleri, yani akademik kelimeleri yeterince içermemesidir.

İngilizce gazete okumak hazırlığı gerçek hayata taşımanın en güzel yolu. Her gün zaten gazete okuyorsanız ve haberleri takip ediyorsanız, bunu İngilizce olarak yapabilirsiniz. İngilizce yayın yapan ve yaygın olarak satılan bir çok Türk gazetesi mevcut, ayrıca yabancı gazetelere de göz atabilirsiniz. İnternetten de okuma yapabileceğiniz gibi kağıt halinde de gazete alabilirsiniz. Kağıt halde gazete almak bilmediğiniz birtakım kelimeleri not etmek veya YDS'ye yakın olabilecek bir haberi kesip ayırmak gibi imkanlar sağlar. Gazeteler yarı akademik bir dile sahip olduğu için gazetelerde kullanılan bir çok kelime YDS, YÖKDİL, LYS-DİL içeriğine yakındır.

Kelime listeleri genellikle kısa zamanda fazla kelime öğrenme ihtiyacı olan öğrencilerin can simididir. Öğrenme ve kalıcılık noktasında okuma kadar kalıcı olmasa da, kelime listeleri hem yeni kelimelerin öğrenilmesi hem de öğrenilen kelimelerin tekrar edilmesi için önemlidir. İnternette birtakım aramalar ile veya kitapçılar aracılığıyla YDS, YÖKDİL ve LYS-DİL sınavları için kelime listelerine rahatlıkla ulaşılabilir. Ayrıca sınava hazırlananlar okudukları kitaplar, çözdükleri sorular aracılığıyla kendi kelime listelerini de oluşturabilirler.

Kelime defteri tutmak en yaygın uygulamalardan biridir. Okuma aracılığıyla, kelime listeleri aracılığıyla veya çözülen sorular aracılığıyla küçük bir deftere not alınan kelimeler daha sonra tekrar edilebilir. Defterin küçük olması toplu ulaşım, yolculuk, bekleme gibi vaktin boşa harcandığı zaman ve mekanlarda rahatlıkla kullanılarak boş zamanın değerlendirilmesi noktasında da fayda sağlayacaktır. Kelime defteri tutarken kelimenin kendisi ve anlamından ziyade geçtiği cümlenin de yazılması ise kontekste hakim olma konusunda büyük öneme sahiptir.

Yapışkan kağıtlar ise en kullanışlı kelime öğrenme ve tekrar etme yöntemlerindendir. Vakit ayırarak kelime öğrenmekten ziyade günlük rutin olarak gerçekleştirilen eylemler esnasında bir yandan da kelime öğrenmek ve kelime tekrarı yapmak için çok etkili materyallerdir. Yapışkan kağıtlara öğrenilen kelimelerin yazılıp evde/ofiste sık sık kullanılan eşyalara yapıştırılır. Bu kağıtlara kelimenin anlamı, eş anlamları veya kullanıldığı cümle yazılabilir. Kağıtlar ne kadar büyükse öğrenme o kadar etkili olur. Bu kağıtlar bilgisayar, ofis masası, dolap, buzdolabı, askı gibi günde sık sık kullanılan yerlere yapıştırıldığında günde defalarca bilinmeyen kelimelerle göz teması yaşanması sağlanır. Böylece ekstra vakit ayırmadan düzenli olarak kelime tekrarı yapılmış olunur.

Kelime öğrenimi aplikasyonları kullanmak son zamanlarda yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biri. Bu uygulamalar içerisinde ise YDS gibi sınavlara yönelik olarak hazırlanmış olanları kullanmak en etkilisi. Mağazalarda kısa bir aramayla çok fazla uygulamaya rastlamak mümkün. Bu uygulamalara günde 10-15 dakika ayırmak, bildirimler vermelerini sağlamak düzenli olarak kelime öğrenimi ve tekrarına fayda sağlayacaktır.

Kelime soruları çözmek ise öğrenme noktasından ziyade öğrenilen kelimelerin etkililiğini test etme noktasında fayda sağlar. Okuma yapmadan, kelime listelerine göz atmadan soru çözmek kelime öğrenimi noktasında fayda sağlasa da bu fayda yeterli olmaz. Ancak öğrenilen kelimeleri ve kelime haznesinin durumunu test etmek için kelime soruları çözmek olmazsa olmazdır. Sınavda da kelime soruları olacağı düşünüldüğünde soru çözmek başlangıçta olmasa da sonlara doğru artırılarak soru tiplerine aşinalık sağlanabilir.


2 comments:

  1. Studying will not be a problem for you, but on the contrary, only for the benefit, since written works of all stripes will be written on custom college papers and no one will even guess that you wrote off this work

    ReplyDelete
  2. Perhaps with my feedback I can help those who for some reason cannot cope with written assignments on their own, or how lazy I am. I found professional essay writing services the guys are masters of their craft, the work is always done on time, the information is presented efficiently and competently. Teachers don't undermine. I am happy with them and recommend them to everyone.

    ReplyDelete